iPhone 5 má displej s jiným poměrem rozlišení než dříve. Co to znamená pro vývojáře aplikací?

U platformy Android se vývojáři museli potýkat s tím, že telefony běžící na této platformě mají různé velikosti a rozlišení displeje a vývoj aplikací tomu museli podřídit. Naopak iPhone měl stejný poměr stran a velikost displeje hned od jeho prvního představení. S verzí iPhone 5 se to ale změnilo a velikost displeje o úhlopříčce 3,5“ vystřídal větší 4“ displej. Co je však zásadnější, tak poměr stran displeje 4:3 se nyní změnil na cca 16:9.

Starší aplikace tak budou fungovat i na novém iPhone 5, jen se budou po stranách nebo nahoře a dole (v závislosti na orientaci displeje) zobrazovat 2 černé pruhy. To však pro uživatele není dostatečně atraktivní, a tak vývojáři pracují na úpravě aplikací i pro nové rozlišení.

 

Jak bude úprava aplikací pro iPhone 5 složitá?

Záleží na typu aplikace. Mnoho z nich používá layout, kdy se obsah nevejde na jednu stránku a využívá tedy posuvníky. V takovém případě nebude úprava složitá, jen se nastaví nové rozměry pro nový typ telefonu – šířka a výška stránky aplikace.

U ostatních aplikací bude úprava složitější a většinou se neobejde bez spolupráce grafika. Nejsložitější tak bude úprava u mobilních aplikací, které obsahují více grafických prvků a málo skrolovacích oblastí. Ty, které obsahují méně obrázků, budou na úpravu náročné méně.

Protože času od představení iPhonu 5 po jeho uvedení na trh je málo, většina vývojářů se v první fázi bude snažit, aby jejich aplikace na větším displeji prostě nevypadala špatně a až v další fázi bude promýšlet, jak efektivně naložit s novými pixely.

Většina vývojářů se však shoduje na tom, že vývojové prostředí pro iOS je natolik přátelské, že bychom se i na iPhone 5 měli dočkat černých pruhů v aplikacích poměrně zřídkakdy.

 

Článek vychází z anglického zdroje

 

 

Označeno v Mobilní aplikace, Mobilní telefony Označeno s: , ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>