Případová studie Googlu a Vodafonu v AdMob ke kampani na mobilních zařízeních

Vodafone se podělil s výsledky vánoční mobilní kampaně „Velikonoční ošatka“, kterou spustil ve spolupráci s mediální agenturou OMD a společností Google. Kampaň běžela i v mobilních zařízeních a na tuto část se zaměříme.

Cílem bylo zaujmout uživatele mobilních telefonů tak, aby si stáhli mobilní aplikaci Ošatka, která doporučovala další zajímavé programy ke stažení do mobilního telefonu. Dílčími cíly bylo vyplnění kontaktních formulářů, aktivace internetu v mobilu a také posílení brandu Vodafonu.

Kampaň trvala 3 měsíce – od začátku listopadu 2011 do konce ledna 2012.

Mobilní web vánoční kampaně

Mobilní web vánoční kampaně

Mobilní část kampaně byla spuštěna především v reklamním systému Google AdMob, což je primárně systém pro zobrazování reklamy v mobilních aplikacích, reklamy se ale mohou zobrazovat i na webových stránkách optimalizovaných pro mobilní telefony. Zajímavé bylo především to, že Vodafone vyzkoušel všechny možné způsoby cílení a podělil se o výsledky úspěšnosti jednotlivých typů, které si v tomto článku představíme.

Příklad zobrazení inzerátu AdMob v mobilní aplikaci

Příklad zobrazení inzerátu AdMob v mobilní aplikaci

 

Vodafone vyzkoušel tyto způsoby cílení:

– Cílení na mobilního operátora (zákazníky Vodafonu i konkurenčních operátorů)

– Cílení na operační systém (uživatele telefonů s operačními systémy Android a iOS) s tím, že reklama vybízela ke stažení aplikace z Android Marketu (dnes Google Play) nebo App Store – prostřednictvím tlačítka – metoda Click to download.

– Cílení podle demografie a kategorií – uživatelům se zobrazovalo poupravené sdělení

– Cílení podle typu přístupu na internet – těm, kteří se připojovali přes Wi-fi síť se zobrazovalo sdělení, že mohou o víkendu vyzkoušet mobilní připojení zdarma

– Cílení na uživatele, kteří už si stáhli aplikaci Ošatka – cílem bylo upozornit je na to, že si mohou stáhnout další aplikaci, doporučenou právě v Ošatce. Toto upozornění probíhalo formou remarketingu.

– Cílení na nové telefony – cílem bylo doporučit novým majitelům chytrých telefonů užitečné bezplatné aplikace, o kterých dříve nevěděli

Další inzeráty AdMob

Další inzeráty AdMob

 

Výsledky kampaně

Kampaň celkově zaznamenala úctyhodných 370 tisíc prokliků. AdMob měl výrazný vliv na počet stažení aplikace Ošatka, která byla stažena 103 tisíckrát. Relevantní traffic svědčí i o podílu uzavřených obchodů u zákazníků, kteří na sebe zanechali kontakty v kontaktních formulářích na mobilním webu. Těch bylo 39 %.

 

Podrobnější výsledky

Dvě třetiny prokliků reklamních sdělení bylo zaznamenáno od uživatelů telefonů s operačním systémem Android, zbývající třetina je od uživatelů iOS (většinou iPhony). Ostatní systémy vč. Blackberry byly zanedbatelné.

Co se týká demografie, tak AdMob bohužel zatím nemá dostatek dat pro optimální a správné cílení. Z demografických dat tak nebylo pořádně rozeznat ani věkové složení uživatelů.

Necelé 3/4 uživatelů byly připojeny přes Wi-fi, asi čtvrtina potom prostřednictvím mobilního internetu přes některého ze tří českých operátorů. To může být způsobeno i obavou ze stažení velkého množství dat při stahování aplikace, protože většina uživatelů mobilního připojení využívá základní omezený tarif pro mobilní internet. Když Vodafone cílil na své zákazníky, získal kampaní 13 000 prokliků, při cílení na ostatní operátory 16 000 prokliků. Je to poměrně logické, v inzerátu se zobrazovalo logo Vodafonu a zákazníci jiných operátorů si nemuseli být jisti, že se nabídka týká i jich.

Nejvíce uživatelů se proklikávalo z reklam, umístěných v mobilních hrách (necelá polovina), třetina potom z aplikací z kategorie „zábava“ a dále potom kategorií „Nástroje“ a „Komunikace“.

Struktura aplikací, ve kterých se reklama zobrazovala

Struktura aplikací, ve kterých se reklama zobrazovala

 

Video formát iLayer

V závěru kampaně byl využit ještě poměrně nevšední formát mobilní reklamy – Video iLayer. Ten se postupně rozbalí na celou plochu displeje a přehraje video. Formát je interaktivní a dovoluje prokliknout na Youtube, Facebook, mikrostránku, stáhnout aplikaci, nebo umožňuje video přeskočit. V kampani zaznamenal 3500 prokliků s cenou 6 Kč za proklik (CPC).

Video iLayer

Video iLayer

 

Remarketing

Remarketingová část zaznamenala 3900 prokliků při nárůstu proklikovosti (CTR) o 20 % než bylo obvyklé u původního sdělení. Tato část kampaně se zobrazovala lidem, kteří už si Ošatku stáhli a měla za úkol jim připomenout, že si z ní mohou stáhnout další zajímavou aplikaci.

 

Cílení na nové telefony

Noví uživatelé smartphonů proklikli celkem 19 000 krát s tím, že míra proklikovosti (CTR) byla dvojnásobná oproti ostatním uživatelům. Cílem zde bylo naučit nové uživatele chytrých telefonů stahovat aplikace zdarma.

 

Zde si můžete stáhnout PDF s podrobnějším popisem kampaně

 

Zdroj: Provasbyznys.cz

Označeno v Mobilní aplikace, Mobilní marketing, Mobilní telefony Označeno s: , , , , , , , , , , , ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>