QR platba – snadné placení přes mobilní bankovní aplikaci je v ČR

QR kódy jsou často nosičem reklamního sdělení. Komerční banka je však využila jako platební nástroj – zavedla možnost QR plateb přes mobilní telefony.

Co jsou to QR kódy?

Zjednodušeně se jedná o čtvercové grafické prvky, které po vyfocení k tomu určenou aplikací v mobilním telefonu odkryjí např. internetovou adresu (použitelnou v mobilním marketingu), kontaktní údaje, text apod. Nebo teď nově informace o platebním příkazu. Více o QR kódech…

 

Jak QR platby fungují?

Princip je poměrně jednoduchý, ale předpokládá určitou vybavenost jak na straně platícího, tak na straně příjemce platby:

a) Příjemcem platby může být např. eshop (který zákazníkovi zobrazí QR kód v konečné fázi při objednávání), příp. jakýkoli prodejce či poskytovatel služeb – ten vytiskne QR kód třeba na svou fakturu.

b) Platící potom musí být vybaven chytrým mobilním telefonem a navíc mobilní aplikací banky, prostřednictvím které chce platit. V této aplikaci spustí čtečku QR kódů, pomocí které kód vyfotí a aplikace zobrazí podklady k platbě, jako jsou výše platby, číslo účtu, příp. variabilní symbol apod. Platící může další informace (jako např. poznámku) přidat a pomocí bankovní aplikace platbu odeslat.

Výhodou je tedy absence nutnosti údaje pro platbu přepisovat.

QR platba z faktury. Zdroj: qr-platby.cz

Výhoda QR plateb

QR platby tak mají především usnadnit placení faktur či provádění jiných bankovních převodů. U eshopu se tak v praxi částečně podobají např. platebním tlačítkům jednotlivých bank, které předvyplní platební příkaz v internetovém bankovnictví.

Na tuto novou funkci se můžeme podívat i z jiného úhlu: pěkně ukazuje, jak lze pokročilou funkci pro chytré mobilní telefony využít i jako PR na firmu – v tomto případě banku. Komerční banka dosud nebyla brána zrovna jako etalon inovátorství, zavední takové novinky ji může povýšit v očích zákazníků.

 

Zdroj

 

 

Označeno v Mobilní aplikace, Mobilní telefony Označeno s: , ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>